DETOXIKÁCIA

 Dennodenne prijímame do nášho tela množstvo škodlivín. Či už potravinami, ktoré jeme, vodou, ale aj vzduchom či liekmi, ktoré užívame. Všetky tieto škodliviny sa síce čiastočne vyplavia a čiastočne sa naše telo proti nim báni, avšak časť z nich ostáva v našom organizme, ukladá sa v našich orgánoch, bunkách čo môže vplývať aj na naše zdravie...
Častejšie sa staráme o svoje telo zvonka, avšak zabúdame, že dôležité je postarať sa o neho aj zvnútra. Takpovediac čističkou každého organizmu je hrubé črevo. Chemicky či priemyselne upravené potraviny, ktoré jeme, často spôsobujú zlé, nepravidelné vyprázdňovanie, ako aj zlý pohyb dutých stien, ktoré slúžia k posúvaniu obsahu v čreve. K problémom s vyprázdňovaním prispievajú aj tuky, cukry či údeniny, ktoré tak radi konzumujeme a nedostatok vlákniny či čerstvej zeleniny a ovocia.
Úlohou hrubého čreva je vylučovať z nášho tela jedovaté a nespracované odpadové látky. Tie sa už v mladom veku ukladajú na jeho stenách, aj keď je vylučovanie zdanlivo v poriadku. Časom spôsobujú nadúvanie, únavu, znižujúcu sa psychickú koncentráciu, ako aj zníženie imunity, podráždenosť, alergie, zápaly a ďalšie choroby. Znečistené a zanesené hrubé črevo môže u mladších žien znížiť kvalitu pleti, neskôr byť dokonca príčinou neplodnosti.
 

Znečistené hrubé črevo pracuje pomaly

Mnoho odborníkov, lekárov či vedcov zaoberajúcich sa zdravou výživou je presvedčených o tom, že človek nie je mäsožravec. Zložkami jeho potravy by mali byť obilniny, ovocie, byliny, orechy, semená a, samozrejme, zelenina. Pokiaľ sa človek prejedá len mäsom a v jeho jedálničku chýba vláknina či zelenina, ale aj voda, jeho hrubé črevo sa spomalí. Jedovaté látky, ktoré má vylúčiť sú v tele dlhšie, než by mali byť. K pravidelnému vyprázdňovaniu ho napokon prinútime preháňadlami. Tento spôsob však nie je správny a nesmieme ho využívať pridlho. Naše hrubé črevo tak zlenivie úplne, čo nám spôsobí oveľa väčšie problémy.

Zdravie - nebezpečná zápcha

Zápcha je choroba, ktorá spôsobuje dokonca až rakovinu! Krátkodobú zápchu vyvoláva napríklad zmena prostredia, tráviace problémy, neuróza či dedičné dispozície. Nebezpečná pre nás je však dlhodobá zápcha. Dlhodobou zápchou trpia najmä ženy. Keďže ich postihuje často, berú ju ako súčasť svojho života. Avšak to, že zápcha spôsobuje ťažkosti pri vyprázdňovaní, je len jeden z mnohých problémov, ktoré môže privodiť. Hnijúce potraviny, ktoré sme zjedli, tak dlhšie ostávajú v našom tele, unikajú z nich toxíny, ktoré sa cez stenu hrubého čreva dostávajú do krvi či orgánov. Postupne, u mnohých aj po rokoch, však môžu spôsobiť vážne choroby. Okrem hemoroidov, obezity, kŕčových žíl až po rakovinu. Rakovina konečníka predstavuje až jednu tretinu nádorov hrubého čreva a najčastejšie sa vyskytuje u ľudí vo veku od 50 do 70 rokov. Slovensko je na špici svetového rebríčka výskytu rakoviny hrubého čreva a konečníka. Počet chorých z roka na rok narastá. Alarmujúce je, že asi u osemdesiat percent pacientov sa nádor objaví až v pokročilom štádiu. Vtedy je však nádej na vyliečenie mizivá.
Z lekárskeho hľadiska poznáme dva druhy zápchy, atonickú a spastickú. V oboch prípadoch však zápcha spôsobuje zdravotné problémy, ktoré sme už spomínali.
Hlavným dôvodom zápchy je nedostatok prirodzenej vlákniny v našej strave.
Nezabudnite, ak vás trápi zápcha, vypite dva až tri litre tekutín denne. Pri prvom nutkaní je nutné ísť na toaletu. Počas dňa je dôležité jesť celozrnný chlieb, kyslú kapustu, jogurt, cmar, veľa surovej zeleniny a ovocia. Naopak, netreba jesť banány, kakao, čokoládu, cukor, ryžu, pizzu, biele pečivo ani čierny čaj. Pri zápche tiež odporúčame pohyb. Aspoň pol hodiny rýchlej chôdze, ktorá „rozhýbe“ vaše črevá.

 

 

Hrubé črevo ovplyvňuje naše zdravie a dĺžku života

Ako sme už vyššie uvádzali, hrubé črevo sa počas celého života človeka zanáša a upcháva. Je to najmä zlou kombináciou potravín, nedostatkom konzumácie ovocia, zeleniny a vlákniny. Takéto črevo sa po čase, niekedy 20 a viac rokov môže upchať úplne. V takomto prípade pomôže iba operácia a umelý vývod, s ktorým človek žije do konca života. Dôležité je, aby ste si všímali konzistenciu vašej stolice. Pokiaľ je vaša stolica v poriadku, má tvar a konzistenciu asi ako zrelý banán. Má plávať na hladine, a to v celom tvare. Vaša stolica je v poriadku, ak je toaletný papier po použití čistý. Stolica je v takomto prípade obalená jemným filtrom (hlienom), ktorý zabezpečí dobrý priechod črevami a konečníkom.
Dôležitá je aj farba stolice. Príliš tmavá až čierna stolica znamená, že pohyb vašich čriev je narušený a mali ste pravdepodobne zápchu. Zvýšený metabolizmus sa prejaví žltou stolicou. Hnedá stolica je prejavom zlej kombinácie jedál či konzumácie mäsa. Ideálna farba stolice je žltohnedá, má farbu starého zlata.
Možno je to neuveriteľné, ale stolica zdravého človeka, ktorý má dobré trávenie je bez zápachu. Silný zápach indikuje poruchu v trávení, zlú kombináciu potravy, ako aj konzumáciu mäsa.
Ak máte striedavo zápchu a hnačku, po jedle kyslých jedál cítite nepríjemné grúlenie v žalúdku, neraňajkujete, vaša stolica zapácha, vypadávajú vám vlasy a lámu sa vám nechty a počas jedla veľa pijete, mali by ste zvýšiť príjem vitamínu A, B.

Dôležitá vláknina

To, v akom stave je vaše telo, ovplyvňuje strava. Jednou, ale veľmi dôležitou zložkou potravy je práve vláknina. Avšak prijímame jej málo, približne 20 gramov denne. Mali by sme však prijať aspoň 30 gramov. Vláknina sa nachádza jedine v rastlinnej zložke našej potravy a je pre náš organizmus dôležitá. Obilniny, orechy, strukoviny, ovocie a zelenina sú najbohatšie na vlákninu. Vlákninu môžeme rozdeliť na dva druhy, na vlákninu rozpustnú vo vode a vlákninu nerozpustnú. Odpadové a toxické látky odvádza z tela rozpustná vláknina, je vhodná pri redukčných diétach, pretože napĺňa žalúdok, znižuje tiež jeho kyslosť. Nerozpustná vláknina do seba nasáva vodu a dá sa povedať, že zmäkčuje stolicu a napomáha plynulému pohybu čriev. Tým, že udržuje črevá v pohybe, zabraňuje zápche, a teda aj problémami s ňou spojenými, ktoré sme už niekoľkokrát uvádzali a ktoré môžu skončiť rakovinou čriev či konečníka. Nerozpustná vláknina pôsobí v našich črevách aj ako akási kefa, ktorá berie so sebou nečistoty a usadeniny.

Tým, že vláknina do seba nasáva vodu, a tým zväčšuje svoj objem, vytvára pocit nasýtenosti. Pôsobí teda aj proti obezite, ktorá má za následok napríklad kŕčové žily či hemoroidy. Aj výskyt rakoviny je u ľudí s dostatočným príjmom vlákniny nižší. Spolu s vlákninou sa z nášho tela vyplavujú aj žlčové kyseliny a cholesterol.
Až 40 gramov vlákniny sa nachádza v 100 gramoch otrúb, 18 gramov v sušených marhuliach, 16 gramov v kukuričných lupienkoch, 13 gramov v sušených slivkách, 10 gramov v šošovici, 8 gramov v celozrnnom chlebe, 6 gramov vo vlašských orechoch, 5 gramov v hrachu, 3 gramy v jablku či brokolici. Avšak nadmerná konzumácia vlákniny môže spôsobiť nedostatok vápnika a železa v organizme, pretože ich na seba viaže, a teda vyplavuje ich z tela. Vlákninu by ste nemali jesť ani počas hnačky. Vrátiť ju do jedálnička môžete až po odznení, respektíve vyliečení hnačky, ktorá môže byť infekčná, ale i neinfekčná.

izovanej kyslej kapusty. Tie zabraňujú množeniu škodlivých mikroorganizmov, podporuje funkciu čriev, podporuje odvodňovanie, odstraňuje odpadové látky z tela, čím napomáha pri problémoch pri zápche.

 

 

 

DETOXIKÁCIA

Zdravý spôsob - detoxikácia

19.03.2011 19:53
Detoxikácia. Veľa z nás sa  toľko krát pokúšali schudnúť? Boli sme frustrovaní, že by to boli sľuby? Skutočnosťou je, že chudnutie nie je tak jednoduché. Nie je to žiadna taká vec, ako keď ráno vstanem, budem mať o 5kg menej a fit telo. Niektorí môžu pravdepodobne...

Očista a detoxikácia hrubého čreva

19.03.2011 19:33
Očista a detoxikácia hrubého čreva V dnešnom rýchlom svete si často zabúdame, či nestíhame všímať naše vlastné telo. Niektoré problémy bagatelizujeme, čo však môže viesť k trvalým a vážnym chorobám. Jarné obdobie je vhodné pre očistu a detoxikáciu tela najmä pre cez zimu v tele nahromadené...